Gdy pierwsze karty zbliżeniowe pojawiły się w naszym kraju, nikt nie spodziewał się, że staną się one tak bardzo popularne. Karty zbliżeniowe nosi w portfelach coraz więcej osób, gdyż mają one mnóstwo zastosowań. Karty zbliżeniowe płatnicze to tylko jeden z ich rodzajów.
Technologie używane przez karty zbliżeniowe
Każda karta ma taką samą, stosunkowo prostą budowę. Produktem, który występuje w bardzo wielu konfiguracjach jest karta RFID. Karta RFID może być wyłącznie kartą do odczytu. Karta RFID tylko do odczytu nazywana jest także karta 125 Hz. Oznacza to, że częstotliwość w jakiej karta 125 Hz działa. Karta tylko do odczytu może zostać wykorzystana na przykład jako karnet na siłownię/basen albo do rejestrowania czasu pracy. Karta 125 Hz to także bardzo popularne karty mifare. Karty mifare należą do kart, które mają mnóstwo zastosowań. Karty mifare mogą być wykorzystane jako karty biblioteczne, bilety w komunikacji miejskiej, do identyfikacji osób, niewielkich płatności. Karty te są kartami zarówno do odczytu, jak i do zapisu. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule „Jak działają karty zbliżeniowe?”.
Karty NFC: co to za technologia?
Karty zbliżeniowe przesyłają zapisane na nich dane bezstykowo – wkładanie karty do czytnika nie jest konieczne. W kartach zbliżeniowych wykorzystywane są dwie technologie: RFID albo NFC. Karta NFC tym różni się od karty RFID, że zapisane na niej dane zostaną odczytane z bardzo bliskiej odległości. Karta NFC zaliczana jest do kart zbliżeniowych działających w wysokiej częstotliwości. Bardzo dużym atutem wyróżniającym karta NFC jest to, że zapisane na niej dane są wyjątkowo bezpieczne.