Karty zbliżeniowe mają dzisiaj bardzo wiele różnorodnych zastosowań. Czasy,gdy karty zbliżeniowe służyły tylko jako na przykład identyfikatory dla pracowników już dawno odeszły w przeszłość. Dzisiaj karty zbliżeniowe mają znacznie więcej zastosowań.
Karta RFID – popularna technologia
Produktem, z którym wiele osób z pewnością miało do czynienia niejeden raz jest karta RFID. Karta RFID to produkt, który ma wiele wariantów. Karta RFID może być wyłącznie kartą do odczytu. Karta 125 Hz (częstotliwość w jakiej pracuje) ma wiele zastosowań. Karta 125 Hz wyłącznie do odczytu może być wykorzystana w roli klucza do zamków w drzwiach hotelowych, karta 125 Hz sprawdzi się także w roli karty sportowej – świetnie spełni się na przykład w charakterze ski-pass. Karty zbliżeniowe mogą być również kartami do odczytu i zapisu. Ten typ kart reprezentowany jest przez karty mifare. Karty mifare mają jawny numer seryjny; karty mifare mają także wbudowaną pamięć – dostępu do niej broni specjalny klucz. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule „Jak działają karty zbliżeniowe?”.
Karta NFC: specjalny rodzaj kart zbliżeniowych
Technologia RFID nie jest jedyną wykorzystywaną w kartach zbliżeniowych. Dlatego też na rynku są także karta NFC. Karta NFC najczęściej wykorzystywana jest w kartach płatniczych umożliwiających płatności bezstykowe. Karta NFC umożliwiająca dokonanie tego rodzaju płatności wykorzystuje łącze radiowe. Działa więc podobnie do kart RFID, a więc bez konieczności wkładania do czytnika.