Elektroniczne karty plastikowe czyli karty zbliżeniowe to rodzaj kart, który w naszych portfelach gości coraz częściej. Pod względem fizycznym karty zbliżeniowe są podobne do kart kredytowych. Różnią się od nich jednak tym, że mają wbudowany miniaturowy procesor z pamięcią i anteną. Większość czasu są one uśpione, ich aktywacja następuje, gdy zbliżymy je na określoną odległość do czytnika.
Karty zbliżeniowe: jak to działa?
Aby odczytać informacje, które zostały zapisane na karcie zbliżeniowej nie trzeba korzystać z czytnika. Bez wkładania do czytnika wszystkie informacje na niej zapisane można odczytać bardzo szybko dzięki temu, że następuje to drogą indukcji elektromagnetycznej. W porównaniu z kartami chipowymi czy magnetycznym, karty zbliżeniowe mają o wiele większą żywotność. Są od nich o wiele trwalsze, a ich obsługa jest bez porównania prostsza. Karty zbliżeniowe mają mnóstwo zastosowań, co więcej możliwości te ciągle się zwiększają. Karty zbliżeniowe mogą pełnić między innymi funkcję elektronicznej portmonetki, legitymacji studenckiej, elektronicznej karty parkingowej czy karty do biblioteki.
Technologie, które wykorzystują karty zbliżeniowe
Karty zbliżeniowe wykorzystywane są w bardzo wielu miejscach. Nie są dzisiaj wykorzystywane tylko jako identyfikatory dla pracowników czy karty otwierające drzwi. Systemy te są wciąż bardzo popularne, ale oprócz nich pojawiają się także nowe. Należą do nich między innymi karty RFID, z którymi styka się coraz więcej osób w naszym kraju.