Wade Wilson - burzenie czwartej ściany

Wade Wilson – burzenie czwartej ściany

Deadpool okazał się niepodważalnie wielkim hitem zarówno jeżeli chodzi o komiksy, jak i późniejsze adaptacje filmowe. Jego postać stworzona została już w 1991 roku przez Fabiana Nicieza oraz Roba Liefelda i pierwszy raz czytelnicy zapoznali się z nią w The New Mutants #98. Nie da się ukryć, że Wade Wilson znacznie wyróżnia się na tle całego uniwersum X-Menów.

Cechuje go nieprzeciętny, sarkastyczny humor, niekonwencjonalne metody działania oraz bezpośrednie zwroty do odbiorcy, którymi burzy przysłowiową czwartą ścianę. Zaskarbił sobie tym serca tysięcy fanów, którzy nie tylko chętnie kupują figurki Deadpool, ale i naszą na sobie odzież zdobioną jego podobiznami. 

Jak to było z Deadpoolem? 

Postacie z uniwersum Marvela odznaczają się ciekawymi oraz niebanalnymi historiami. Deadpool również otrzymał swoją ścieżkę fabularną. Gdy żył jako Wade Wilson – przeciętny człowiek, zdiagnozowano u niego nieuleczalny nowotwór.

W obliczu zbliżającego się końca poddał się dobrowolnie programowi eksperymentów, które figurowały pod nazwą Weapon – X (fani mogą je kojarzyć również z serii o Wolverinie). To dzięki nim Deadpool zyskał swoją siłę oraz umiejętność autoregeneracji. W połączeniu z sarkastycznym humorem – wyniesionym do granic możliwości, stał się on postacią barwną, określaną często za swoje zachowanie antybohaterem. Nic więc dziwnego, że sprzedawane figurki Deadpool często przedstawiają tę postać w śmiesznych pozach, strojach, czy też sytuacjach. 

Ekranizacja kinowa – nowy początek 

Wejście, które zrobił Deadpool w 2016 roku było głośne i bardzo opłacalne dla jego producentów. Nad jego scenariuszem pracowali Rhett Reese i Paul Wernick, a całości jako reżyser pilnował Tim Mille. Zawarty w nim humor spotkał się z dwojakim odbiorem: niektórzy widzowie byli nim zachwyceni, inni zaś potraktowali go ze sceptycznym nastawieniem. Niezależnie od opinii koszulki Deadpool, będące wyrazem aprobaty dla oryginalnego bohatera, na dobre zagościły w sklepach i stały się elementem garderoby jego fanów.