O zielonych dachach słów kilka

O zielonych dachach słów kilka

Mieszkańcy wielkich miast narzekają na brak terenów zielonych. Rozwiązaniem mogą okazać się dachy zielone cena których nie jest zbyt wysoka. Najczęściej z tego typu dachami można się spotkać na przykład na terenie Niemiec i Szwajcarii. Od kilku jednak lat rozwiązanie to zaczyna cieszyć się popularnością także w naszym kraju.

Dachy zielone wykonawca

W przypadku zielonego dachu ogromne znaczenia ma kąt nachylenia dachu. Jak dotąd tego typu dachy zakłada się tylko na dachach, który kąt nachylenia nie przekracza 3 stopni. Są to więc dachy płaskie. Podejmowane są jednak próby zakładania zielonych dachów także na budynkach nakrytych stromym dachem. Największe zalety zielonych dachów to między innymi to, że chronią one dach przed wiatrem.

Poprawiają również mikroklimat, zmniejszają ilość wody, która odprowadzana jest z dachu. Zdaniem jednak wielu osób największą zaletą zielonych dachów jest to, że dzięki nim można w dużych aglomeracjach miejskich zwiększyć ilość terenów zielonych. Do tego decydując się na założenie ekstensywnego zielonego dachu powstanie jeszcze jedno miejsce do wypoczynku.

W zależności od rodzaju zielonego dachu (wyróżnia się ekstensywne, intensywne niskie i wysokie) dobiera się rośliny, które go stworzą. W przypadku zielonego dachu intensywnego niskiego najczęściej sadzone są byliny – większość z nich to te na ogrody skalne – oraz trawy. Na zielonym dachu intensywnym wysokim mogą rosnąć także krzewy.

Ekstensywne dachy zielone powstają z mało wymagających gatunków traw, mchów i rozchodników. Wszystkie rośliny dobiera się tak, aby ich zapotrzebowanie na wodę nie było zbyt duże.