Czy warto mieć zielony dach?

Czy warto mieć zielony dach?

W coraz większej liczbie polskich miast można zauważyć budynki z zielonymi, pokrytymi roślinnością dachami. Jednym z pierwszych zielonych dachów może pochwalić się Warszawa. Został on założony na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Jest to przykład dachu ekstensywnego, a więc takiego, który może być użytkowany. Koszt założenia zielonego dachu nie jest niski, mimo to jest to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością w wielu polskich miastach. Co ciekawe, na zielony dach decydują się również właściciele domów jednorodzinnych.

Dachy zielone bez tajemnic

Dach zielony może powstać tylko na budynku nakrytym płaskim dachem. O tym, jakie rośliny zostaną wykorzystane do jego założenia decyduje między innymi nośność dachu. Dach zielony składa się bowiem z kilku warstw, po ukończeniu całość jest dość ciężka. W przypadku dachu, którego konstrukcja nie wytrzyma zbyt dużego obciążenia należy wybierać rośliny niskie. Tego typu rośliny korzenią się płytko, nie wymagają więc zbyt dużej ilość podłoża i grubej warstwy drenującej.

Do tego niskie rośliny są mniej wymagające. Nie trzeba więc poświęcać dużo czasu na ich pielęgnację. Należy też pamiętać o tym, że na dachu jest bardzo silne nasłonecznienie, rośliny muszą sobie z tym poradzić. Zalecane rośliny na zielone dachy cena których nie jest zbyt wysoka to między innymi: macierzanka piaskowa, rozchodniki, rojniki, kostrzewa czerwona, różne gatunki lawendy. Rośliny te świetnie radzą sobie w silnie nasłonecznionych miejscach, poradzą sobie także w przypadku okresowej suszy.

Dachy zielone zastosowanie których jest coraz częstsze to sposób na to, aby wokół nas było bardziej zielono. Osoby chcące zgłębić ten temat bliżej odsyłamy do naszego poprzedniego artykułu.